Zobrazují se příspěvky se štítkembohatství. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkembohatství. Zobrazit všechny příspěvky

sobota 3. dubna 2010

Mikrofinancování - kiva.org

Už několik měsíců investuji přes portál kiva.org, abych pomohl nejchudším lidem v tzv. 3. zemích. O co jde? Člověk převede přes PayPal částku cca 25 USD, vybere si na portále nějakého konkrétního žadaimagetele, či skupinu žadatelů a společně s ostatními, kteří také investují 25 USD se podílí na půjčce.

Půjčka je pak splácena v několika měsících, půjčujícímu se neplatí žádný výnos a s trochou štěstí dostane zpět to, co investoval :o) Do hry vstupují ještě zprostředkovatelé, zjednodušeně řečeno - z našeho pohledu - banky, kteří žadatele vyhledávají, spravují je a starají se o to, aby poté i platili. Na portále lze dohledat i tyto zprostředkovatele, ke každé půjčce je jeden, zjistit si objem prostředků, které již půjčil a jaké je riziko návratu investovaných prostředků. Osobně si vybírám ty, kteří mají 100% či se k tomuto číslu blíží.

Moje další preference jsou na africkém kontinentu a aby žadatelem byla žena. Ženy podle statistik lépe splácejí a mají vše lépe pod kontrolou.

Pro ty, kteří se o problematice chtějí dozvědět více, přikládám google překlad několika odstavců z wikipedie, pokud by byl zájem o podrobnější info, pište do diskusí a já vyplodím něco podrobnějšího :o)

Na screenshotu je aktuální stav mého portfolia, je vidět i to, kolik je splaceno, atd...

------------------------------- http://en.wikipedia.org/wiki/Microfinance

Mikrofinancování je poskytování finančních služeb na low-příjmy klientů, včetně spotřebitelů a osoby samostatně výdělečně činné-, který se tradičně nemají přístup k bankovním a související služby.
Více široce, to je hnutí, jehož cílem je "svět, v němž je mnoho chudých a okolí-chudých domácností je to možné mít trvalý přístup k odpovídající škály vysoce kvalitních finančních služeb, a to nejen úvěrů, ale také spoření, pojištění, a fond převody. "[1] Ti, kteří podporují mikrofinancování obecně věří, že tento přístup pomůže chudým lidem z chudoby.
Výzva
Tradičně, banky neposkytly finanční služby, jako jsou půjčky, pro klienty s malou nebo žádnou peněžní příjem. Banky vzniknout značné náklady na správu účtu klienta, bez ohledu na to, jak malé částky peněz. Například, celkový zisk pro banku dodávat 100 úvěrů v hodnotě 1.000 dolarů každému se příliš neliší od příjmů, která vyplývá z poskytování jeden úvěr ve výši $ 100.000. Ale fixní náklady na zpracování úvěrů všech velikostí, je značné, protože posuzování potenciálních dlužníků, jejich splácení vyhlídky a bezpečnost, správa nesplacených úvěrů, vybírání z delikventní dlužníků, atd., je třeba udělat ve všech případech. Tam je break-even point při poskytování úvěrů nebo vkladů do které banky ztrácejí peníze na každou transakci dělají. Chudí lidé se obvykle klesnout pod tuto hranici rentability.
Navíc, většina chudých lidí málo aktiv, která mohou být zajištěny bankovní jako zajištění. Jak dokládá značně Hernando de Soto a další, i když náhodou vlastní půdy v rozvojovém světě, nemohou mít účinné právní nárok na to. [2] To znamená, že banka bude mít malý postih dlužníky v prodlení.
Při pohledu z širší perspektivy, byl rozvoj zdravého národního finančního systému po dlouhou dobu považována jako katalyzátor pro širší cíle národního ekonomického rozvoje (viz např. Alexander Gerschenkron, Paul Rosenstein-Rodan, Joseph Schumpeter, Anne Krueger). Nicméně, úsilí vnitrostátních projektanty a odborníky na rozvoj finančních služeb je pro většinu lidí často selhal v rozvojových zemích, z důvodů shrnul dobře Adams, Graham & Von Pischke ve své klasické analýze 'Maření rozvoj venkova s levnými úvěry' [3].
Kvůli těmto potížím, kdy chudí lidé půjčit často spoléhají na příbuzné nebo místní lichváře, jejichž úrokové sazby mohou být velmi vysoké. Analýza 28 studií neformální moneylending ceny v 14 zemích v Asii, Latinské Americe a Africe k závěru, že 76% lichváře sazby vyšší než 10% za měsíc, včetně 22%, které překročily 100% za měsíc. Lichvářů zpravidla účtují vyšší sazby pro chudší dlužníků než méně chudým zemím. [4] I když jsou lichváři často démonizován a obviněn z lichvy, jejich služby jsou pohodlné a rychlé, a mohou být velmi flexibilní, kdy dlužníci dostanou do problémů. Naděje na rychlé uvedení jim z podnikání se ukázaly jako nereálné, a to iv místech, kde mikrofinančních institucí jsou aktivní. [Editovat]
Během praktických minulých stoletích vizionářů, z františkánské mnichy, kteří založili Společenství-orientované zastavárny 15. století, k zakladatelům Evropského hnutí Credit Union v 19. století (například Friedrich Wilhelm Raiffeisen) a zakladatelé hnutí mikroúvěrů V roce 1970 (jako Muhammad Yunus), otestovali postupy a postavená instituce, které mají vést druhy příležitostí a rizik-nástroje pro správu, že finanční služby mohou poskytovat prahy chudých lidí. [5] Zatímco úspěch Grameen Bank ( která nyní slouží více než 7 milionů chudých bangladéšských žen) inspirovala svět, se ukázalo obtížné zopakovat tento úspěch. V zemích s nižší hustota obyvatelstva, které splňují provozní náklady maloobchodního odvětví tím, že slouží v blízkosti zákazníků se ukázalo výrazně náročnější. Hans Dieter Seibel, člen správní rady Evropské mikrofinancování Platform, je ve prospěch skupiny model. Tento konkrétní model (používá mnoho institucí Microfinance) dává finanční smysl, říká, protože to snižuje transakční náklady. Mikrofinančních programů musí být také založena na místních finančních prostředků. Místními kořeny
Ačkoli hodně pokroku bylo dosaženo, má problém nebyl vyřešen ještě, a naprostá většina lidí, kteří vydělávají méně než 1 dolar denně, především ve venkovských oblastech, mít nadále žádný praktický access k formálním sektoru. Microfinance prudce roste s 25 miliard dolarů, v současné době v práci v oblasti mikrofinancování úvěrů [6]. Odhaduje se, že průmysl potřebuje 250 miliard na získání kapitálu pro všechny chudé lidi, kteří ji potřebují [6]. Průmysl roste rychle, a obavy se objevily, že sazba daně z kapitálu proudí do mikrofinancí je potenciální riziko, pokud se podaří je zvládnout [7].

čtvrtek 29. října 2009

plánovač trasy do USA

stojím před nelehkým úkolem, naplánovat 10ti denní pobyt v USA, takže sem budu psát vývoj plánování.

Zadání: 10ti denní výlet do oblasti okolo New Yorku, spaní v levných ubytováních, motelech, doprava tam a zpět letadlem, po USA autem, popř. taky letadlem

Předběžný časový plán:

1) přílet
2) New York 3 noci,
3) Washington 2 noci,
4) Anapolis 1 noc,
5) Philadelphia 1 noc a
6) New York  1 noc
7) odlet
(to-do - možnost rozšířit o cca 2 dny)

věci, které je nutno zařídit:
a) ubytování
b) objednání automobilu
c) sehnání GPS pro USA
d) vymyslet program pro jednotlivá města, výlety, cesta, points of interest
e) sehnat letenky

Zajímavosti v New Yorku

http://www.newyorkpass.com/nyc-places-of-interest.asp

Ellis Island is where it all began, and now with the New York Pass you can visit it completely free, you will also receive a free ferry ride to the Island and the Statue of Liberty.

The Empire State Building – icon of New York City since 1931, has been featured in thousands of movies and welcomes visitors from all over the world.

 

mapa cesty je zde:


Zvětšit mapu

pondělí 20. července 2009

oblíbené střípky z minulého týdne

Opět se vracím k rychlému snapshotu z minulého týdne, tzn. copak se stalo?

V úterý odvezli olomouckou babičku do nemocnice, po asi rok a čtvrt dlouhé rekonvalescenci z minulého kolapsu je tento podstatně horší. Jel jsem tudíž v pátek do Olomouce a v sobotu odpoledne jsem ji šel s rodiči navštívit. První pohled hrozný, avšak životní energie z ní tryskala, takže po asi desetiminutové návštěvě jsme odcházeli klidnější. Naštěstí i maminka se trošku odreagovala a po týdnu strádání si konečně dala 2 teplá jídla. Ať to dopadne jakkoliv, jsem přesvědčený, že to zvládneme.

Opět se objevila myšlenka na moji imigraci zpět na moravu, třeba do Brna, 241což?

Dále jsem se stal majitelem pěkného horského kola Olpran Harrier, výbava Shimano Deore XT, originální páky, žádný gripshift, design trošku nudný, šedo černé, ale jsem spokojený, i když bych uvítal nějaké veselejší barvy.

Na burze všeobecný nárůst, ČEZ na hranici 880, tzn. moje portfolio se z -24 procent dostalo na -17, tudíž úspěch :)

Proběhla i výměna korespondence s Central Group, kde mě upozornili, že můj právní názor je úplně mimo a dluh SVJ ve výši cca 280 tisíc budeme muset uhradit, dokonce poslali i první výzvu k zaplacení faktury na 37 tisíc. Osobně si myslím, že to budeme muset zaplatit, ale vezmu si čas na rozmyšlenou do 31.8.2009, mezitím svolám schůzi členů a nechám si to posvětit, ať mě pak neobviní ze zpronevěry jejich peněz. Další postup je ten, že zaslanou fakturu společně se smlouvou použijeme coby podklad pro žalobu vůči Horky CZ s.r.o. Tu použijeme bez ohledu na to, zda to zaplatíme nebo ne.

Dále jsem převedl dodávky vody z Central Groupu na naše SVJ, pozitivní zkušenost je ta, že PVK přijímají protokoly o předávce i elektronicky, takže jsem to všechno oscanoval a zaslal. Už mám doma podepsané smlouvy, které pošlu zpět.

Moje Olina, pokud nečtete můj blog, je řeč o mé Octavii 1.9 TDI (jednička z roku 2003) vykazovala děravý chladič, únik chladicí kapaliny, už asi 10 dnů jezdí z naposledy doplněných tekutin. Hladina sice klesá, ale není to nic dramatického. Stejně to asi budu muset vyměnit. Ač platím svoje dluhy jako drak, minimálně rok to bez nového auta budu muset vydržet. Cena nafty je cca 24.90 Kč.

Nakonec, dneska se na serveru Marigold.cz objevil další blog post Když se hryzne pumpa, příjemné počtení, kterého je na tomto blogu v poslední době poskrovnu. Snad se to tedy zlepší, ale i tak z toho mám radost. Kvalita není v kvantitě, což je ostatně znát z mého blogu :)

A úplně nakonec - dramaticky klesají moje příjmy z reklamy, tento měsíc to vypadá na trapných 6-7 USD, budu muset něco vymyslet, zase zřejmě nějaký blábol o telefonech Nokia, btw Patrick Zandl si pořídil moji vyhlídnutou N97.

Joo, a rodiče v Olomouci si pořídili internet od Univerzity Palackého, jméno providera si bohužel nepamatuji. Jde o 12 MBIT za cenu asi 250 Kč, žádná FUP. Pěkné, svižné, instalace v pořádku, pořizovací náklady něco mezi 4 a 5 tisíci, pokud jsem dobře informován.

Toť asi vše, pro minulý týden, dobrou noc.

pondělí 13. července 2009

jak vypadá prstýnek do Swarovski za 2300?

...aneb já asi zas nevím co s prachama :)

14072009519 14072009520 14072009523 14072009524 14072009525

pondělí 31. prosince 2007

Orientační ceny spotřeby elektrické energie

S novým rokem přichází i změna cen elektrické energie. Kromě toho, že lze kompenzovat nárůst plateb investicí do stále rostoucích akcií ČEZu, je možno ušetřit optimalizací spotřeby energie, například omezením stand-by režimů přístrojů nebo manuální regulací ohřívání vody v bojleru.

 

Spotřebič provoz hodin denně finanční náklady za měsíc finanční náklady za rok
Kombinace chladnička/mrazák 24h 147,30 1768
Chladnička s malým mrazákem 24h 88,40 1061
Mrazák šuplíkový 24h 103,10 1237
Mikrovlnka běžný provoz 0,2h 44,20 530
Mikrovlnka stand-by 24h 10,60 127
Televize běžný provoz 3h 30,90 371
Televize stand-by 24h 21,20 255
Video běžný provoz 3h 11,10 133
Video stand-by 24h 49,50 594
Satelitní přijímač běžný provoz 3h 44,20 530
Satelitní přijímač stand-by 24h 106,00 1272
CD/DVD běžný provoz 2h 5,90 71
CD/DVD stand-by 24h 17,70 212
Mini věž audio běžný provoz 2h 5,90 71
Mini věž audio stand-by 24h 7,10 85
PC, monitor, příslušenství běžný provoz 8h 117,90 1414
PC, monitor, příslušenství stand-by 24h 88,40 1061
Žárovka 100 W 5h 73,70 884
Úsporná žárovka 23 W 5h 16,90 203
Bojler pohotovostní spotřeba 24h 147,30 1768

 

Orientační cena spotřeby elektrické energie při běžných činnostech 

Spotřebič Poznámka Finanční náklady v Kč
Pračka bavlna na 60 stupňů Celsia, 1 cyklus 4,90
Sušička bavlna, 1 cyklus 14,50
Myčka ECO program, 1 cyklus 4,60
Varná konvice uvaření 1l vody 0,50
Vysavač 1 hodina vysávání bytu 6,40
Žehlička 1 hodina žehlení bavlny 1,20
Topinkovač příprava 2 topinek 0,30
Fén vysoušení vlasů 10 minut 1,10
Elektrická trouba 1 hodina pečení při 180 stupních Celsia 8,70
Bojler 100 litrů, ohřev na 65 stupňů Celsia 31,60

 

Poznámka: Výše uvedené údaje jsou orientační a platí pro spotřebiče v energetické třídě A nebo B, pokud využíváte elektřinu pro běžnou spotřebu. V případě, že elektřinou topíte (používáte akumulačky, přímotopy nebo tepelné čerpadlo), jsou díky zvýhodněnému tarifu vaše náklady asi poloviční oproti výše uvedeným.

V Poradenském středisku PRE lze zdarma vypůjčit přístroj, který měří spotřebu, a zjistit tak, jak energeticky náročné jsou přímo vaše spotřebiče.

Poradenské středisko PRE
Na Hroudě 4, Praha 10 - otevřeno Po-Čt 9.00-18.00
telefon 267 053 157, 267 053 159

http://www.pre.cz/poradenstvi

tento materiál byl převzat z informačních materiálů společnosti PRE

neděle 23. prosince 2007

Overview investice do diamantů

Pokusil jsem se trošku zrekapitulovat situaci, které musí člověk čelit, pokud se pokusí investovat do diamantů.

Nákup je zřejmě jednoduchý. Lze použít vstupní kanály:
- internet - inzeráty
- firmy, které se tím zabývají
- koupit od DIC a.s. , která je údajně jako jediná ve střední Evropě členem antverpské diamantové burzy
- využít nabídky, o které jsem psal zde

Prodej je však problematičtější:
- pochybuji, že někdo odpoví na inzerát, že prodávám diamant za 200 tisíc
- možná existuje něco jako zpětný odkup?
- probíhající aukce?


Diskuse o prodeji diamantů: http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?p=10293
Celkové overview:
http://diamant-investice.cz/stranka/Diamant-diamanty-investice-investicni-zisk.html
http://www.mesec.cz/clanky/investice-do-drahych-kamenu/
http://www.finance.cz/zpravy/finance/80883/
http://www.diamonds.cz/Investicni_kamen.html

Po přečtení těchto článků už to nevypadá tak složitě, ale na podrobnější analýzu si je musím nejdříve lépe pročíst.

středa 19. prosince 2007

zajímavý autor z Hospodářských novin

Málokdy se mi článek nebo téma v novinách líbí natolik, že se zajímám i o ostatní články daného autora.

V podstatě mimo to, že jsem si vyhledal články Pavla Řehulky, protože ač jsem ho už několik let neviděl, způsob vyjadřování a prosazování mi byl natolik povědomý, že jsem prostě neodolal, nedělám to vůbec.

Dorazil mi ale článek o vývoji na hypotečním trhu http://ihned.cz/c4-10041240-22630060-000000_d-kde-budou-hypoteky-do-roka-a-dne, baví mě úvahy typu, kde bude daná komodita za rok, za 5 let ... protože to dává celkem dobrý základ pro rozhodnutí o investiční strategii.

Některé věci jsou totiž úplně jasné, jen je nechceme vidět ( například to, kolik bude stát elektřina nebo zda bude akcie ČEZu za rok nad 2000 Kč. Podle mě bude ;o) )

Proto jsem vyhledal i jeho další články: http://ihned.cz/index.php?article%5Baut_id%5D=10735270%7C10253550&p=000000_authoroverview


Upřímně, je to dost skeptické počtení, ale líbí se mi jako jeden ze střízlivých pohledů na věc...

Poznámka pro ty, kdo si chtějí vyhledat Pavla Řehulku - ten google vyhledávač dole na blogu nějak špatně zpracovává diakritiku, tak buď klikejte na odkaz nebo jméno zadávejte bez diakritiky

úterý 11. prosince 2007

posledni statistika ceny meho bytu v Pitkovicich

pro účely připravované statistiky si sem dávám poslední screenshot, už v Pitkovicích není žádný stejný byt, takže nelze nic porovnávat.

pondělí 19. listopadu 2007

Investice do diamantu ;o)

UPDATE: k tomuto tématu jsem se vrátil později ještě v tomto příspěvku

Vážený pane xxxxx ,

pokud jde o investici do diamantů, pak je dobré investovat do větších a čistších diamantu. Čím vyšší čistota a barva, tím více cena za diamant stoupá. Minimálně kvalita VS1, barva G, váha od 1 karátu. Pro lepší orientaci v čistotě a barvě diamantů se můžete podívat na naše webové stránky v sekci 4C.

Investiční diamant je takový, který má mezinárodně uznávaný certifikát. Nejvíce uznávané jsou certifikáty HRD, IGI, GIA. U těchto certifikátu je zaručené, že u nich odpovídá čistota, barva, váha a brus a jsou opravdu uznávané po celém světě.

Zkalkulovali jsme Vám briliant v čistotě VS1, barvě G, váze 1.00 ct.

Cena tohoto briliantu je 162.000 Kč.

Uvedená cena je včetně mezinárodního certifikátu HRD a včetně DPH.
Pokud budete mít zájem o další informace, neváhejte nás kontaktovat.
S pozdravem a přáním hezkého dne.
xxxxx xxxxxx



----- Original Message -----
Sent: Sunday, December 16, 2007 9:07 PM
Subject: Zprava z webu inbardiamond.cz
> Dobry den,
> ze zvedavosti bych se rad zeptal, na jake urovni muzu uvazovat o investici do diamantu. Vsiml jsem si, ze na webu popisujete nekolik druhu investicnich diamantu.
> Postaci mi orientacni minimalni cena, za jakou lze nektery z nich poridit.
> Predem se omlouvam za mozna prilis laicky dotaz a dekuji za odpoved.
> xxxx

sobota 25. srpna 2007

opět nákupy na burze?

Moje několikaměsíční sledování DAXu dospělo k tomu, že když budu hledat příhodnou dobu na nákup, přikloním se k nákupu ve chvíli, kdy na MACD histogramu dojde k protnutí modré a červené čáry :o) . Nyní k tomu došlo. Odhlédnu od toho, jak si v US banky půjčují od FEDu a hypotéky krachují.

Myslím, že právě teď je vhodná doba k nákupu warrantu, který udělá v následujících 2 měsících pěkných 50%.

Už se těším, až se do toho zase pustím.

ministerstvo financí podporuje hypotéky :o)))

Google mi na dotaz: danova reforma hypoteky vrátil mimo jiné tuto odpověď:

iPOINT - Daňová reforma 2007: Hypotéky (TZ MF)Bohužel se v médiích objevují nepodložené informace, že daňová reforma znevýhodní hypotéky a obecně zredukuje možnost uplatnění výše uvedených úroků jako ...
ipoint.financninoviny.cz/danova-reforma-2007-hypoteky-tz-mf.html - 30k - Archiv - Podobné stránky


takže jsem na to kliknul a vidím:

"Ministerstvo financí nenavrhuje v rámci novel daňových zákonů žádné změny v možnosti uplatňování úroků ze stavebního spoření, z hypotečního úvěru či úvěru poskytnutého stavební spořitelnou jako odčitatelné položky od daně z příjmů fyzických osob."

Jak je tedy mozne, ze podtrzeno secteno, jak to ted chapu ja, ze misto toho, abych si odpocital 4000 ze své měsíční splátky hypotéky, si teď odpočítám jen 2000? To se přece mění, ne?
Jako člověk který vystudoval ekonomii celkem dobře chápu, že to neudělali jak pro idioty snížením možnosti odpočítat si úroky, ale tím, že snížili daňovou sazbu, která je však kompenzována vyšší superhrubou mzdou, tzn. vsadím se, že příští rok dostanu ve výplatě o několik tisícovek míň :o(

Podepsaná nějaká paní z MF ČR. Já znám marketingové řeči o tom, jak se děje něco, co ve skutečnosti tak není. Ale proč to ta paní povídá na finančních serverech, které čtou lidi, co o tom něco vědí?

To je skoro stejný, jako když Patria Finance ohlásila skvělé vyhlídky pro ČEZ a den nato shodila trh o 10%. To beru, že jsou to žraloci ( o etice nediskutuji ), ale MF by takové věci dělat nemuselo, ne?

Central Group postupně zdražuje byty

V tomto postu jsem ukazoval ceny bytů, které se nabízejí na patře, kde jsem si koupil byt.

EDIT: klikněte zde pro celkové zobrazení vývoje ceny bytu za období 08/2007-12/2007

Na obrázku je vyobrazení, kolik byty stojí teď, tzn. cca o 50.000 Kč více, rozdíl datumů od pořízení prvního screenshotu je cca měsíc.



Tady je obrázek domu s vyznačením bytu, ve kterém budu bydlet. Už se začínám těšit :o)


Další informace o lokalitě v Pitkovicích:


View Larger Map


Obrázek cesty z Budějovické do Pitkovic a následně vyznačení lokality výstavby, všechno za použití Google Maps.




Tady jsou linky přímo pro použítí Google Maps.
Zobrazení lokality
Zobrazení trasy pro jízdu z Budějovické do Pitkovic ( 13 km )

Google Earth si můžete stáhnout zde.

čtvrtek 16. srpna 2007

Akciove indexy CZ, PL, HU, DAX / Share indexes CZ, PL, HU, DAX

grafy akcií na jednom místě, sledujte data v reálném čase.

Zde je stránka pro sledování.

Pro jednodušší zapamatování pište www.sweb.cz/whatsup

úterý 17. července 2007

zarezervovany byt

Rozhodl jsem se koupit byt od Central Groupu s pouzitim financovani od Hyposervisu.

Prozatim jen obrazky:





pátek 29. června 2007

jak investují ti nejbohatší?

Dneska to lehce odflaknu, zitra odjizdim do Chorvatska, proto jen v rychlosti davam tip na zajimavy clanek :o)

http://www.kurzy.cz/zpravy/135410-jak-investuji-ti-nejbohatsi/

čtvrtek 21. června 2007

Rent a flat in Olomouc near Palacky university

Flat is fully equiped with bed, wardrobes, kitchen equipment, hot water, toilet. Situated in proved panel building mainly occupied by older people.

There is a possibility to connect ADSL broadband internet 256-2048 kbps starting at 400 CZK (15 EUR) from O2.

Monthly rental including ALL fees - electricity, gas, hot water ( which means NO EXTRA FEES for example NO real estate agency fee ) is



333 EUR or 420 USD / month

+ 1 monthly fee is a deposit
click here for more info: http://rent.a.flat.in.olomouc.googlepages.com/


Zvětšit mapu

burza je připravena na nákupy :o)

lehký pohled na moji stránku whatsup http://www.sweb.cz/whatsup dává tušit, že se možná přiblížil čas nákupu akcií, ale na můj vkus je pokles ještě dost malý ;o)

kde jsou ty doby, kdy jsem před rokem panikařil při -10% denně :o)))) od té doby jsem posera, ale myslím, že můj čas se blíží, už poslední dovolená u moře mě docela dost nabořila a upřímně, kdybych měl tenkrát u BrokerJetu alespoň 5000, už jsem na 100% zhodnocení. ach jo :o)))

Mezitím mi ale rozbili okýnko u Oliny a chytili mě policajti za rychlost, takže jsem spíš těch 5000 v minusu .o)

Jen jsem zvědavej, jestli se těch dalších -10 procent ještě dožiju... Kdepak jste, BIG BOYS? Pojďte nám tu trošku rozvýřit vlnky...